Sütçüleriler Kültür Dayanışma ve

Yardımlaşma Derneği’nin,

Değerli Üyeleri,

Değerli Hemşerilerimiz ve

Değerli Gençlerimiz,                                                                       19 Nisan 2018

 

Memleketimizin medar-ı iftiharı olan Süyad –Yardımlaşma Derneğinin 28 Ekim 2017    tarihinde   gerçekleştirilmiş “ Olağan Genel Kurulunda seçilmiş olan Yeni Yönetim Kurulu” olarak  hepinize sevgilerimizi , saygılarımızı sunar, hürmetlerimizle selamlarız.

Değerli üyelerimiz; Genel kurulun üzerinden yaklaşık 6 ay civarında bir süre geçti. Geçmişolan  bu süre özellikle Başkan ve  başkan yardımcısı açısından bir öğrenme, izleme dönemi oldu. Bu acemilik döneminde SÜYAD’ın normal tüm faaliyetleri devam etti. Bu konu da özellikle eski yönetim kurulu başkanımız YALÇIN DEMİRTAŞ kardeşimiz başta olmak üzere, eskiyönetimde de görev yapmış olup, yeni yönetim kurulunda da görev alan yönetim kurulu üyesi kardeşlerimize, ne kadar teşekkür etsek azdır. Onların büyük tecrübesi ve gayretleri sayesinde SÜYAD’ın her zaman yapmakta olduğu hizmetler aynen devam etmiştir, ettirilmektedir.

Bu anlamda; 30 yıl civarında SÜTÇÜLERE ve SÜTÇÜLERLİLERE hizmet etmekte olan SÜYAD’da bu güne kadar hizmet etmiş tüm başkanlarımıza, yönetim ve denetim kurulu üyelerimize ve onlarla beraber her zaman maddi ve manevi desteklerini esirgememiş olan tüm hayırsever hemşerilerimize  çok teşekkür eder, hayatta olanlara sağlık, bu dünyadan göçmüş olanlara da Allah’tan rahmetle dileriz.

Değerli üyelerimiz, değerli hemşerilerimiz, değerli gençlerimiz;

İş bu yazının amacı, sizleri SÜYAD’ın yaptıkları, yapamadıkları ve yapmak istedikleri konularında bilgilendirmek ve bu konularda sizin de görüş ve önerilerinizi almaktır. Bu anlamda bu ilk yazımız olmaktadır. Bu yeni yönetim döneminde de hedefimiz, bu güne kadar olduğu gibi daima SÜYAD’ın tüzüğünde yer alan amaçlar ve hedefler doğrultusunda hizmet vermektir. Her türlü toplumsal hizmetin  yapılabilmesi, devam ettiririlebilmesi için öncelikle birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu açıktır. Mevcut güç birliğimizi daha da arttırabilmek konularında biz  yönetim kurulu olarak  gereken adımları atmaya çalışacağız. Sizlerden de (her konuda olduğu gibi) bu konuda da büyük destek bekliyoruz.

Şimdi bu yeni dönemde, yeni yönetim olarak  gerek mevcut hizmetlerin devam ettilmesi konularında gerekse yeni hizmet sahalarının oluşturulması hususlarındaki yaklaşımlarımızı, düşüncelerimizi  ana hatlarıyla belirtmeye çalışalım.

1-ÜYE SAYIMIZIN ARTTIRILMASI:

Yukarıda da değindiğimiz ve hepimizin bildiği gibi  “GÜÇ BİRLİKTEN DOĞAR”. Bu inançtan hareketle tüm hemşerilerimizi SÜYAD’A ÜYE 0LMAYA DAVET EDİYORUZ. 30 yıldır yoluna yalnız ve yalnız “SÜTÇÜLERE HİZMET” aşkıyla devam eden SÜYAD, özellikle başta gençlerimiz olmak üzere ülkemizin ve dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın tüm hemşerilerimizin ona sahip çıkmasıyla inşallah nesiller boyu hizmetlerine devam edecektir. Buna olan inancımız tamdır.

SÜYAD’A üye olmak çok kolaydır. Bir üye formu dolduruyoruz ve 1 yıllık aidat tutarı olan 50Tl. Yi makbuz karşılığı ödüyoruz. Hepsi bu kadar. Bu hareketinizle memleketinize ve hemşerilerinize büyük bir katkıda bulunmuş oluyorsunuz. Birliğimize, beraberliğimize güç katıyor,destek olmuş oluyorsunuz.

Memleketini, hemşerilerini seven , Sütçülerliliğimiz kuşaklar boyu, asırlarca sürsün, yılda birkaç günde olsa; memleketimizde, ata toprağında hemşerilerimle bir arada olayım, taşında toprağında , aşında benim de bir tutam tuzum olsun diyenler, hepinizi SÜYAD ÇATISI ALTINA, SÜYAD’a OLMAYA  BEKLİYORUZ.

2-BURS ÇALIŞMALARI:

Bilindiği gibi uzun yıllardır SÜYAD, memleketimizin okumak isteyen,azimli,çalışkan, başarılı fakat ihtiyaç sahibi, güzide öğrencilerine “burs” vermektedir. Bu yardımlara bu dönemde de (öğrenci sayısı arttırılarak) devam edilmiştir. Yine bilindiği SÜYAD bu yardımları siz değerli, hamiyet perver hemşerilerimizin sağlamış olduğu bağışlar sayesinde yapmaktadır. Her halde bir kişininin yapabilceği en makbul yardımlardan biri de ihtiyaç sahibi çocuğumuzun tahsil hayatına yardımda bulunabilmektir. “Bir insanı kurtaran, insanlığı kurtarmış gibidir.”

Bu konuda da bu güne kadar burs veren tüm hemşerilerimize derneğimiz ve öğrencilerimiz adına sonsuz teşekkür ederiz. Yardımlarınızın devamını bekliyor, çevrenizde bu yardımları yapabilecek olan arkadaşlarınızı, tanıdıklarınızı teşvik etmenizi, yönlendirmenizi özellikle rica ediyoruz. SÜYAD ihtiyaç sahibi, başarının ve okumanın peşinde olan yavrularımızın her zaman yanında olmaya devam edecektir.

3-FUTBOL TURNUVASI ÇALIŞMALARI:

Artık bir teamül haline gelmiş olan “ SÜYAD FUTBOL TURNUVASI”nın amacı hepimizin bildiği gibi, SÜTÇÜLERLİ GENÇLERİMİZ başta olmak üzere tüm hemşerilerimizin bir araya gelmesini, kaynaşmasını sağlamak, bir şölen, bir bayram havasında SÜTÇÜLERLİĞE yakışırbir centilmenlik ve sportmenlik içinde bu  şöleninin gerçekleştirilmesidir.

Bu anlam ve hedefler doğrultusunda bu yıl 15. Yapılmakta olan turnuvamızın kurucusu rahmetli ALİ ADNAN DEMİRKAN kardeşimiz başta olmak üzere, yine rahmetli olan kardeşimiz ÖMER DEMİRTAŞ başkanımıza ve emeği geçip aramızdnan ayrılanlara  Allah’tan rahmet dileriz.

A.Demirkan kardeşimizin Hakk’ın rahmetine kavuşmasından sonra bu bayrağı devir alarak, yaklaşık 10 yıldır bu turnuvanın, organizasyonunu gerçekleştiren, emek veren, başta Kazım Uyar abimiz olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarına gençlerimiz adına  yönetim kurulumuz olarak teşekkür ederiz.

Niyetimiz bu spor turnuvasını daha da güzelleştirerek sürdürebilmektir. Bu konuda da sizlerin de önerilerini bekleriz.

4-TAKVİM ÇALIŞMALARI:

Yine derneğimizin teamüllerinden olan “YILLIK TAKVİM ÇALIŞMALARI”, bu yıl biraz da alel- acele ile yaptırılarak bu yılda devam edilmiştir. Bu çalışma, memleketimizin hayırsever iş adamlarının  sponsorluğu ile gerçekleştirilmektedir. Gelmiş-geçmiş tüm sponsorlarımıza teşekkür eder, hayırlı, bereketli işler dileriz.

Amacımız bu çalışmayı daha güzel bir şekilde devam ettirmektir. Bu çalışmaya, kendilerinde  Sütçüler’e ait  gerek kişi, topluluk, gerek doğa,hayvan ve vb. Resimler, dökümanlar  olan hemşerilerimizin, İstanbul’da SÜYAD merkezine-yönetim kurulu üyelerine, Ankara’da Mahmut Bilgiç kardeşimize, Isparta-Sütçüler’de Arif Demirkaya kardeşimize ulaştırmalarını önemle rica ederiz.İnşallah daha güzel takvimler yapabilmek dileği ile.

5-DUT ve PEKMEZ FESTİVALİ:

80 li yıllarda SÜYAD’ın kurucu üyeleri tarafından başlatılmış olan, SÜTÇÜLERLİLER DUT ve PEKMEZ FESTİVALİ 30 yılı aşkın süredir devam etmekte olan bir başka teamülümüzdür.Bilindiği gibi son yıllarda belediyemiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Memleketimiz için her açıdan büyük önem arz ettiğine inandığımız bu geleneksel festivalimizin, Sütçüler’in tanıtıma büyük katkı yapabilecini düşünüyoruz. Bu anlamda; TABİATI,ORMANLARI,AĞAÇLARI,ÇİÇEKLERİ,KELEBEKLERİ,KUŞLARI,SULARI,HAYVANLARI,

YÖRESEL KIYAFETLERİMİZİ, YÖRESEL EVLERİMİZİ, YÖRESEL YEMEKLERİMİZİ, TATLILARIMIZI, DUTLARIMIZI, PEKMEZLERİMİZİ, YÖRESEL OYUNLARIMIZI  VS. tanıtabiliriz.

Festivalimizin ve yöremizin tanıtımı sağlamak amacıyla ,  gerek yerel medya, gerekse ulusal medya ile iletişime geçilerek tüm yurtta duyulması sağlanabilir. Turistik bir merkez hüviyeti kazanarak, turların uğrak yeri olabilir diye düşünüyoruz.

Bu konularda profesyonelce uğraşan hemşerilerimiz başta olmak üzere katkı yapabilecek kişilerin katılacağı toplantılarda istişare edilebilir, proje haline getirilebilir.

6-DAYANIŞMA GECELERİ:

Yine bilindiği gibi, SÜYAD’IN temel amaçlarından olan; heşerilerimizin bir araya gelmesini, bir güç birliği oluşturulmasını, kaynaşmanın, dayanışmanın sağlanmasını sağlamak açısından, yıllardır yapmakta olduğu aktivitelerden biride SÜYAD-DAYANIŞMA GECELERİ’dir. Fakat son zamanlarda gerek ülkemizin ve gerekse ( genel olarak) hepimizin içinde bulunduğu şartlar nedeniyle, uzun zamandır böyle bir gece tertip edilememiştir.

Amacımız bu anlamlı, güzel gecelerimizi tertip ederek, yılda bir kere de olsa birarada olmamıza vesile olmaktır. Çünki, bilinen tüm zorluklara rağmen üyelerimizden, hemşerilerimizden bu gecelerin yapılmasını talep ettikleri haberleri gelmektedir. Tabiiki gönül bir araya gelmeyi arzu ediyor. Bu anlamda biz de yeni yönetim olarak , günümüzün ekonomik şartları içinde bu geleneksel dayanışma gecelerimizi tertip etmeye gayret edeceğiz.

7-KADIN KOLLARI FAALİYETLERİ:

Bu yeni yönetim döneminde de KADIN KOLLARI FAALİYETLERİ’ne , yönetim kurulumuzda yer alan kadın kardeşlerimizin önderliğinde ve koordinasyonunda devam edilecektir. Tüm kadın hemşerilerimizin bu konuya hassasiyet göstermelerini, yapılacak aktivitelerde yer almalarını, aktivite konularında öneriler getirmelerini, desteklerini esirgememelerini rica ederiz.

8-GENÇLERİMİZ…….GENÇLERİMİZ:

Çok özel bir “özellik ve duygu” olan, kendine özgü hasletlere sahip  SÜTÇÜLERLİ OLMAK DUYGUSU’nun kaybolmaması, kuşaklar boyu devam etmesi açısından GENÇLERİMİZ’in büyük önem arz ettiğine inanıyoruz.

Bildiğimiz gibi, ekmek Kazanmak amacıyla atalarımız, başta İstanbul olmak üzere birçok büyük kente, hatta dünyanın birçok köşelerine göç etmişlerdir. Ve şu anda buralarda üçüncü dördüncü nesiller, kuşaklar yetişmektedir. Ve bu çocuklarımızın ata toprağı SÜTÇÜLER’İMİZE  (eğer yanılmıyorsak)yabancılaştıkları hissedilmektedir.

İşte bu kopukluğun, bu yabancılaşma olayının önüne geçebilmek için “acaba SÜYAD ÇATISI ALTINDA” bu anlamda bir faaliyet gösterilebilir mi, özel bir organizasyon oluşturulabilir mi ,diye bir düşüncemiz vardır. Tabii ki gençlerimiz şu anda, ekmek mücadelesinde, evlat yetiştirme çabasında, hayat mücadelesindedirler. Fakat inanıyoruz ki, onlarında müsait dönemleri geldiğinde ata toprağına, SÜTÇÜLER’E yılda birkaç günde olsa gelecekler, burayı, özelliklerini tanımaya çalışacaklardır.İşte bu değerli, kıymetli gençlerimizi SÜYAD olarak yapacağımız organizasyonlarla, onlara  uygun, onlara cazip gelecek aktivitelerle , hiç olmazsa senede bir-iki defada olsa bir araya getirebilirmiyiz diye düşünüyoruz.

Özellikle birbirlerini tanımalarını, oluşturulacak bir haberleşme zinciri ile her konuda dayanışmaya girmelerini sağlayabilir ve SÜTÇÜLERLİ DUYGUSUNU paylaşmaların yol açabiliriz diye düşünüyoruz. Bu konularda da düşüncelerinizi, önerilerinizi bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

9-MERMER OCAKLARI:

Günümüzde yalnız Sütçüler’de değil, yurdumuzda da önemli gündem maddelerinden biride “MERMER OCAKLARI FAALİYETLERİ”dir. Büyük bir ekonominin söz konusu olduğu ifade edilen bu konuda,diğer taraftan da, bu faaliyetlerin çevreye, doğaya, insanlara, bitkilere, hayvanlara verdiği zararlar, şikayetler dile getirilmektedir.

Gerçekten de çok zor konu. Faydaları yanında verdiği zararlarda bir gerçek.Bu noktadan hareketle burada gözetilmesi gerekenin, sağlanması gerekenin, “bu faaliyetlerin çevreye verdiği zararları önleyecek, ortadan kaldıracak yöntemlerle çalışmalarının sağlanması”dır kanaatindeyiz.

Bu anlamda özellikle medeni ülkelerde, Avrupa ülkerinde bu faaliyetlerin yapılma yönteminin ve şartlarının örnek alınması ve bu yönde uygulamaların sağlanmasıdır. Tabii ki burada görev devlete düşmektedir.

10-DERNEĞİMİZE KALICI EKONOMİK GELİR TEMİNİ :

Hepimizin bildiği gibi SÜYAD gibi sosyal amaçlı yardım dernekleri, faaliyetlerini ancak üyelerinin, sevenlerinin sağladığı aidatlar, bağışlarla sürdürebilmektedirler.Ve bu gibi derneklerin bir çoğu ilk heyecanlar kaybolduktan, ilk gönül verenler ortadan çekildikten sonra faaliyetlerine son vermektedirler.

Çok şükür ki SÜYAD’IMIZ bu anlamda kendisine gönül verenlerin , sevgili üyelerinin sağladığı destek ve gayretlerle 30 yılı geride bırakmaktadır. Ancak SÜYAD’IN bu faaliyetlerini daha rahat ve genişleyen bir şekilde, istikrar içinde sürdürebilmesini sağlayabilmek açısından, acaba “kalıcı bir gelir” elde edebilmesi için  neler yapılabilir?

Bu anlamda siz değerli üyelerimizin, hemşerilerimizin görüş ve önerilerini bekleriz.

11-DEĞERLİ ÜYELERİMİZ, HEMŞERİLERİMİZ;

Evet, yeni yönetim kurulu olarak ilk bilgilendirme yazımızı paylaştık. İleriki  dönemlerde de benzer yazılarımızı bilgilerinize ve ilgilerinize sunmaya çalışacağız.

Amacımız açık ve net bir iletişim ortamında karşılıklı olarak bilgilerimizi, düşüncelerimizi, önerilerimizi paylaşmak ve ortak bir sinerjiye , güce ulaşabilmektir.

Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada kıymetli, değerli desteklerinizi bekliyoruz. Hepinize tekrar saygılarımızı, sevgilerimizi sunarız.

Kalın sağlıcakla. 

SÜYAD YÖNETİM KURULU. 01.03.2018

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İLETİŞİM TELEFONLARI:

ADI-SOYADI                         GÖREVİ                     CEP TLF.NO
1-Mustafa Özsüt Y.K.BŞK. 0532 417 14 20
2-İsmail Erkan Uysal Y.K.BŞK. Yard. 0535 709 49 91
3-Osman Uysal Y.K.BŞK. Yard. 0532 454 72 39
4-Emel Ayşe Hatipoğlu Y.K.BŞK. Yard. 0532 377 22 49
5-Ayla Ergüven Ercan Y.K.Üyesi 0533 256 14 48
6-Mehmet Ali Şentürk Sekreter 0532 423 45 59
7-Ender Recep Özgül Sayman 0533 387 47 19
8-Ömer Bilgiç İst.And.Yaka.Tmsl. 0533 350 48 48
9-Mahmut Bilgiç Ankara Tmsl. 0532 623 03 06
10-Arif Demirkaya Sütçüler Tmsl. 0535 344 94 09
11-Yusuf Yılmaz Y.K.Üyesi 0532 472 48 11